Çanakkale Forumu

Çanakkale Tanıtım Forumu

Giriş | Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Pzr Eki 07, 2012 3:15 pm

Çevrimdışı
Kayıt: Çrş Eki 03, 2012 9:12 pm
Mesajlar: 363

Akropolis’ in 289m yüksekliğindeki derin mavi sulara bakan zirvesinde Fordress tanrıçası Athena için yapılmış olan bir tapınak bulunmaktadır(M.Ö.530).Bu tapınak 30-31m. Ve 14.03m’ likbir alanı kaplamaktdır.Tapınak, doğuya dönük, önünde sütunlu bir giriş kapısı bulunan, dikey olarak uzanan “megaran” tipi evlere benzer bir yapıdır.Tapınağın etrafını çevreleyenbir sıra sütun(6x13) biz tapınağın tipik bir Periptenos çizgisi taşıdığını anlatır.

Resim

Bugün, tapınağa baktığımızda, temelleri(sütunların oturduğu zeminler) olmaksızın hala birkaç sütunun ayakta kaldığını görebilmekteyiz ve bu sütunlardan bir tanesi hala kapitalini taşımaya devam etmektedir.Aslında bu kapitallerin üzerinde nakışlarla süslü bir “architrave”in bulunması gerekmektedir.Nakışlarla süslü bu tür “architrave”lere yalnızca burada rastlanmıştır.

Resim

“Architrave”lerin üzerinde ise “metope”ler bulunmaktadır.Yine bu “metope”ler nakışlarla süslenmiştir.Bu nakış motifleri, at binicileri, av sahneleri gibi mitolojik şekiller işlenerek oluşturulmuştur.Bu motiflerin bir bölümü şimdi İstanbul, Boston ve Louvre’ daki müzelerde sergilenmektedir.Tapınağın yapısı oldukça basittir.Tapınak, tahta kirişler üzerine oturtulan bir çatıyla kapatılarak, çelenkler ve helezonlarla dekore edilmiştir.


Athena Tapınağı, Assos kalıntılarının en önemli yapısı. Dorik üslupta olmasına karşın, İyon üslubunun özelliği olan çatıaltı frizine sahip. Tapınağın arasından sızan ay ışığının ve yıkıntılar arasından doğan günün ilk ışıklarının muhteşem görüntüsü, Edremit Körfezi'nin manzarası ile birleştiğinde ortaya çıkan görsel ihtişam kelimelerle ifade edilemez. İşte o zaman bu harika mekanın tapınak için neden seçildiğini anlarsınız. Ancak iki basamaklı podyum haricinde pek fazla yapının günümüze ulaşmamıştır.Başa Dön Başa Dön
  Profil
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz


Aranacak:
Geçiş yap:  
 cron