Çanakkale Forumu

Çanakkale Tanıtım Forumu

Giriş | Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Pzr Eki 07, 2012 3:17 pm

Çevrimdışı
Kayıt: Çrş Eki 03, 2012 9:12 pm
Mesajlar: 363

Agora'nın batı kapısından aşağı inen döşemeli yol, önce hamamlara oradan da tiyatroya ulaşır.Denize ve Lesbos(Midilli) adasına bakan tiyatro, kent merkezinin güneyinde doğal bir kayaya oyulmuştur.Yapım tekniği ve plan özellikleri bakımından bir Roma Çağı tiyatrosudur.Büyük olasılıkla daha eskisinin yerine yapılmıştır.Kaveası iki diazoma ve 26 oturma sırasından oluşturmaktadır.Tiyatro yaklaşık olarak 5000 kişilik kapasiteye sahiptir. Tiyatro iki diazoma (koridor) ile üç bölüme ayrılmıştır.Parados duvarlarında her iki tarafta da beşik tonozlu birer mekan vardır.Bu iki odanın bilet ve kitap satışı ya da görevliler için yapıldığı düşünülmektedir.Büyük olmayan skene zamanla genişletilmiştir.19.14m genişliği vardır ve iki katlıdır.Sahne yapısı odaya bölünmüş; odalar birbirine kapılarla bağlanmıştır.Cephede, klasik tiyatro plan düzeninde çoğunlukla görüldüğü gibi, ortadaki daha geniş ve yüksek olmak üzere iki kapı vardır.Küçük kapılardan biri exodos, diğeri eisodostur, ortadaki ise sıraya giriş ve çıkışı simgeler.

Resim

Oyuncuların yer aldığı platform(proskene) 2.5m. genişliğindedir.Bu alanı önde 12 adet yarım sütun taşımaktadır.Koro ve müzisyenlerin bulunduğu orkestra yeri 20.5m. çapındadır ve düzlüğü, oturma yerlerinden taş korkuluk ayırmaktadır.Dprem sonucu kaymış ve büyük ölçüde harap olmuş, sonraki yüzyıllarda da taş ocağı olarak kullanılarak taşlarının çoğu sökülüp götürülmüştür.

Resim

Günümüzde restorasyon çalışmaları yapılmakta olan tiyatro çeşitli konser ve festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Yıkılan duvar ve oturma yerleri restarasyondan geçirilerek 1.500 kişilik konser ve etkinliklerin düzenlenebildiği bir hale getirilmiştir.Başa Dön Başa Dön
  Profil
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz


Aranacak:
Geçiş yap:  
 cron