Çanakkale Forumu

Çanakkale Tanıtım Forumu

Giriş | Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Cum Eki 19, 2012 12:56 am

Çevrimdışı
Kayıt: Çrş Eki 03, 2012 9:12 pm
Mesajlar: 363

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi'nde Kazdağları eteklerindeki Kurşunlu Köyü sınırları içinde yer alan antik Skepsis kenti yakınındaki tepeye feldspat madeni açılması için başvuru yapılması, köylülerin tepkisine neden oldu.

Resim

Kazdağları'nın eteklerinde kurulu Kurşunlu Köyü yakınlarında, 'Mania' adlı ilk kadının hükümdarlık yaptığı antik Skepsis kentine bir maden ocağının komşu geleceği haberleri köylüleri ayağa kaldırdı. Kurşunlu Köyü'nde Zafer Madencilik tarafından açılması planlanan cam, seramik ve boya sanayiinde kullanılan feldspat maden ocağına karşı köylüler 185 imza toplayıp bir dilekçeyle maden ocağını istemediklerini ifade etti. Bilirkişi raporu hazırlanıp 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurularak delil tespiti yaptırıldı. Köylüler, bu delil tespitiyle Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve ilgili bakanlıklara mektup gönderip taleplerini iletti.

SİT ALANI OLMASI TALEP EDİLDİ

Çanakkale Arkeoloji Müzesi, maden aranacak olan killik tepenin birinci derece SİT alanı ilan edilmesi ve tescillenmesi için Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na başvurdu. Koruma Kurulu gündemine alınan taleple ilgili 3 ayrı karar çıktı. Buna göre, Koruma Kurulu, killik tepenin birinci derece SİT alanı olarak tescillenmesinin uygun olmadığını, açılacak maden ocağının antik kentin sınırları içinde yer alması nedeniyle iş makinelerinin çalışması esnasında oluşacak titreşimin antik kente zarar vereceği anlaşılsa da maden firmasının talebini uygun gördü. Fakat Koruma Kurulu konuyu yeniden görüştü. Arkeolojik sondaj kazılarının yapılarak raporun kurula iletilmesini istedi. Bunun üzerine Arkeoloji Müzesi'nce bölgede arkeolojik sondaj çalışması başlatıldı. Ancak çalışmalara katılan işçilerin tişörtlerinde Zafer Madencilik yazısının bulunması dikkati çekti. Başvuru yapan maden firmasının işçilerinin sondaj çalışmalarında yer alması tepki gördü. Kurşunlu Köyü sakinlerinden Selami Kırmızı, şöyle dedi:

"Burası tarihi bir köydür. Köyümüzün evlerinin her tarafında antik dönemine ait eserleri görebiliriz. Böyle bir özelliği bulunan bölgede maden ocağı açılmasını uygun görmüyoruz. Maden ocağı açılacak tepenin alt kısmında köyümüz bulunmaktadır. Bu madenin açılmasına karşıyız."Başa Dön Başa Dön
  Profil
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz


Aranacak:
Geçiş yap:  
 cron