Çanakkale Forumu

Çanakkale Tanıtım Forumu

Giriş | Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Pzr Eki 07, 2012 1:56 am

Çevrimdışı
Kayıt: Çrş Eki 03, 2012 9:12 pm
Mesajlar: 363

Yenice, Çanakkale ilinin bir ilçesi. Çanakkale'nin en doğusundaki ilçesidir.

Resim

Önceden beri yerleşim yeri olduğu bilinen fakat tarihsel anlatımda XIX.yy'ın başlarında bir köy olarak kurulduğu açıklanan ilçenin ilk yerleşenleri, Denizhan-Kınık Türkleri' nin Kızılkeçili Boyu' ndan gelmektedir. İlçenin ilk sakinleri, Asar Dağı' nın kuzey yamacına bakan bir bölgeye yerleştiler ve ilçeye İnceköy adını verdiler. Sonraları Yenice adını alan ilçenin Seyvan köyüne yakın bir noktada hangi tarihi döneme ait olduğu bilinmeyen bir kale ile Asar Dağı üzerinde, zirvede bir kale yıkıntısı bulunmaktadır. Bu yıkıntılarda yapıya nereden getirildiği belli olmayan ve yörede örneğine hiç rastlanmayan kesme taşlarla inşa edilmiş bazı duvarlar göze çarpmaktadır. Çok stratejik bir gözlem noktasındaki bu kale ve içinde yer alan yerleşimle ilgili başka izlere rastlanmamaktadır çünkü ormanın etkileri nedeniyle izler silikleşmiştir. Zirve arazi olarak ve şekil itibariyle dar-ince olduğu için ilk yerleşimin bu kale olması mümkün görünmektedir. Zirveye dik bir yamaçtan yine ince bir yokuşla çıkılınca yerleşim olarak kullanıldığı belli olan bir düzlüğe ulaşılır, orada giriş kapısına ait olduğu sanılan duvar kalıntıları vardır, gittikçe daha da daralarak en uçta kayalarla aşağıya doğru dik şekilde inen uçuruma ulaşılır. Bu noktadan Agonya Ovası ve çevresi açıkça görülebilir iken, diğer yönler ağaçlar nedeniyle gözlem yapmaya izin vermez. İnceköy'e gelip sonradan tekrar yerleşenler büyük ihtimalle buranın daha önce de yerleşim yeri olduğunu biliyorlardı ve tekrar gelerek bu kale ya da sur kalıntıları üzerine yerleşmişlerdir. Asar Kalesi'nin (İnceköy) aşağı kesimlerinde, ormanın içinde çeşitli yerlerde seramik, kiremit benzeri parçalar bulunabilmektedir. Kazdağları'nın ovaya bakan yüzündeki diğer zirvelerinde de çeşitli kalıntılar olduğu bilinmektedir fakat henüz arkeolojik herhangi bir çalışma yapılmış değildir.

1936'ya dek, Balıkesir ilinin Gönen ilçesine bağlı bir köy olan Yenice, bu tarihten sonra belde olarak Biga'ya,1945 yılında çıkarılan yasayla ilçe olarak Çanakkale'ye bağlanmıştır.
Nuri Bilge Ceylan'ın Kasaba filmiyle, Tahir Musa Ceylan'ın İçi Yoksul ve Elli Yıl Sonra Kül romanlarının birer bölümü Yenice'de geçmektedir.

Çanakkale ilinin güneydoğusunda, doğuda ve güneyde Balıkesir ile, kuzeyde Biga ve Çan ilçeleri, batıda Bayramiç ilçesi ile çevrilidir.

Deniz seviyesinden 276 metre Yükseklikte olan yerleşim merkezinin kuzeyinde Güre Dağı ve güneybatı yönünde yer alan Asar Dağı yükseklikleri 900-1000 metreyi bulur.

İlçeye Hamdibey, Kalkım, Pazarköy beldeleri bağlıdır.

Tahıl, baklagiller ve tütün yetiştirilir. Yörede yetiştirilen Agonya tütünü beğenilen bir tütün çeşididir. Bu nedenle üretimi önem kazanmıştır.

Ayrıca fasulye, yeşil ve kırmızı biber, domates üretilen ilçede kurulu bulunan Yenice Gıda Sanayii (Y.G.S) hizmet vermekte iken başka bir şirkete satılarak ismi değişmiştir. Bu fabrika halktan toplanan paralarla kurulmuş bir sebze kurutma fabrikası iken, zarar ettiği söylenerek önce belediyeye devredilmiş, orada da zarar ettirilerek satılmıştır. Bölgede çilek tarımı da yapılmaktadır. Üretilen sebze ve meyvenin depolandığı soğuk hava depoları da mevcuttur. Yerel halktan toplanan ürünler toptancı tüccarlar vasıtasiyla İstanbul' daki sebze meyve hallerine, Çanakkale il merkezine ve diğer bölge pazarlarına pazarlanmaktadır. Davutköy kalkınma kooperatifi kuruluşu olan Ova Salça Fabrikasında bu ürünler işlenmektedir. Fennî kovanlarla arıcılık yapılmakta olup, bunlar ailelerin tüketimlerini karşılamaktadır. İlçe merkezi Çanakkale-Balıkesir arasında önemli bir durak yeridir. Çanakkale'ye 100 km Balıkesir'e 113 km'dir.

Av turizminin önemli merkezlerinden birisi olmaya aday olan Yenice ilçesi, her geçen gün yaban domuzu avcılığında seyahat acentalarının odak noktası haline gelmektedir.Başa Dön Başa Dön
  Profil
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz


Aranacak:
Geçiş yap:  
 cron